Skogskväll med tema alternativa skötselmetoder

Skogskväll med tema alternativa skötselmetoder
Örebro

Datum: 30 september 2026

Tid: 18:00 - 20:30

Plats: Per-Olof gården, Åsbro

Vi bjuder in till en träff på Per-Olofs Gården i Åsbro, där vi samlas för att diskutera alternativa skötselmetoder och hur en kan kombinera virkesproduktion med förstärkt hänsyn. En kväll för dig som vill skapa variation i din skog och testa något annat än traditionell skogsskötsel!

Vilka målbilder har du med din skog? Gynna biologisk mångfald, testa nya trädslag, öka rekreationsvärdet, skapa viltanpassning, hyggesfritt eller något helt annat? Kom och prata och lär dig mer tillsammans med oss!

Med oss har vi Isabelle Bergkvist, skogsskötselchef på Mellanskog och Jerk Jansson, skoglig rådgivare. Vi har även med oss Lars Modig, förtroendevald som berättar om föreningen Mellanskog.

Anmäla dig här via länken, obs begränsat antal platser.

Vi bjuder på kaffe och smörgås!

Varmt välkomna!

————

Under våra fysiska träffar kan det hända att fotografier/video tas som senare kan användas i Mellanskogs marknadsföring på främst (men inte uteslutande) sociala medier. Vänligen kontakta någon ansvarig under evenemanget om du inte vill medverka på bild/video. Tack!

Många platser kvar
Flertal platser kvar
Fåtal platser kvar
Mycket få platser kvar
Det går inte längre att anmäla sig till detta evenemang då sista anmälningsdatum har passerat.
Evenemanget är fullbokat.