Viktiga förslag i skogsutredningen – nu krävs politisk handling

Mellanskog har lämnat sitt remissyttrande till Regeringskansliet om skogsutredningen SOU 2024:91 – Ett tydligt regelverk för ett aktivt skogsbruk. Flera av förslagen stärker enligt föreningen skogsägarens rättigheter och bidrar till ett mer rättssäkert regelverk. Samtidigt menar Mellanskog att många förslag inte är tillräckligt långtgående och betonar vikten av att utredningens förslag nu omsätts till konkret politik.

Särskild utredare Göran Örlander har av regeringen fått i uppgift att analysera och föreslå förändringar för att skapa förutsägbara och rättssäkra regelverk för skogsbruket, där äganderätten och brukanderätten beskrivits som centrala utgångspunkter. Mellanskogs ordförande Peter Helander ser positivt på utredningens uppdrag:

– Utredningen är mycket efterfrågad av Mellanskog eftersom den svenska förvaltningsmodellen för skogsbruk ”frihet under ansvar” under det senaste decenniet har urholkats, och vi anser att det är politikens uppgift att säkerställa en mer rättssäker och långsiktigt hållbar skogspolitik.

Mellanskog utgår i sitt remissyttrande från den privata skogsägarens perspektiv och har förankrat arbetet med förtroendevalda medlemmar. Utredningen innehåller många förslag, Peter Helander lyfter några av de som kan få störst effekt.

– Det är väldigt positivt att utredningen föreslår ersättning för artskyddsförbud, även om lösningen bara är ett steg på vägen. Vi ser också positivt på förslaget att Skogsstyrelsen ska vara part i domstol när myndighetens beslut överklagas. Viktigt blir nu att dessa förslag omsätts till politik, det har kommit många löften till skogsägare men ännu så länge har vi inte sett någon större förändring.

Mellanskog avstyrker däremot utredningens förslag om förändringar i samrådsplikten enligt miljöbalken samt kostnadsfördelning vid kunskapsinhämtning. Föreningen menar att reformer på dessa områden är efterfrågade, men att utredningens förslag inte är tillräckligt långtgående samtidigt som också mindre förändringar kommer följas av perioder med oklarheter, uttolkning och osäkerhet för enskilda skogsägare.

Att verka för goda näringspolitiska villkor för familjeskogsbruket är ett av Mellanskogs uppdrag och en av de många nyttor som ingår i ett medlemskap i föreningen.

Läs Mellanskogs remissyttrande här:
Remissyttrande SOU 2024_91