Välkomna till vandring på Gammelkroppas vattenslinga och studiebesök först fokus på skogens vatten – sen tittar vi på lövskog, lärkplantering och ett mobilt sågverk.
Välkommen till en intressant eftermiddag i skogens tecken!
Vi börjar med en guidad vandring längs vattenslingan på Gammelkroppa Skogsskola – en cirka 2 km lång slinga där vi får fördjupa oss i hur man kan kombinera skogsbruk med hänsyn till skogens vattendrag och våtmarker. Vandringen leds av Mellanskogs skogliga rådgivare Jörgen Henriksson och Maja Johansson. Med oss på vandringen längs slingan har vi Alf Olofsson från Skogsstyrelsen som kommer berätta om återvätning.
Under vandringen får du lära dig mer om:
- Hur vi förhåller oss till vatten i skogsbruket
- Kantzoner och beskuggning
- Slamtransport och djurliv i vattnet
Efter vandringen bjuder vi på kaffe i matsalen, innan vi fortsätter till ett studiebesök hos Jan Hammar i Krakviken. Där får vi se hans mobila sågverk, ett välskött lövområde och en färsk lärkplantering i praktiken.
Program i korthet:
13.00 – Samling vid restaurangen på Gammelkroppa Skogsskola
13.15 – Guidad vandring längs vattenslingan
14.15 – Kaffe och förflyttning till studiebesöket
15.00 – Studiebesök hos Jan Hammar, Krakviken
Slingans start ligger bakom restaurangen.
————
Under våra fysiska träffar kan det hända att fotografier/video tas som senare kan användas i Mellanskogs marknadsföring på främst (men inte uteslutande) sociala medier. Vänligen kontakta någon ansvarig under evenemanget om du inte vill medverka på bild/video. Tack!