Mellanskogsakademin bjuder in. Hur får man ut mesta möjliga värde ur varje träd? Välkommen till en praktisk dag i skogen där vi lär oss mer om aptering och hur rätt beslut kan påverka virkesvärdet.
Krister Mellgren, kvalitetstekniker på Biometria, guidar oss genom apteringens grunder och delar med sig av sin kunskap. Vi får lära oss mer om hur virket sorteras och kapas för att passa olika sortiment, och vad man behöver tänka på för att ta tillvara skogens värden på bästa sätt.
Oavsett om du är ny inom ämnet eller vill fördjupa dina kunskaper är du varmt välkommen till en lärorik dag med fokus på virke, kvalitet och värde.
Passa även på att träffa förtroendevalda och Mellanskogs skogliga rådgivare Erik Torssander och Rasmus Håkansson.
Från Säker Skog kommer Gunnar Bellander, erfaren instruktör för både motorsåg och röjsåg. Gunnar kommer kort berätta om den viktiga säkerhet i skogen.
Praktisk information
Samlingsplats: Hitta hit via Google Maps
Kläder: Ta med kläder och skor som passar för att vara ute i skogen.
Mellanskog bjuder på korv, kaffe och kaka!
Anmälan
Varmt välkommen att anmäla dig till en givande dag i skogen! Ta gärna med en granne eller vän som ännu inte är medlem i Mellanskog. Om du vet vem som är din skogliga rådgivare – skriv gärna in det vid anmälan.
Anmäl dig senast 20 november via länken.
Frågor om dagen:
Erik Torssander, skoglig rådgivare
erik.torssander@mellanskog.se
010-482 8148
Rasmus Håkansson, skoglig rådgivare
rasmus.hakansson@mellanskog.se
010-482 82 25
För frågor om anmälan, kontakta:
Cherie Halvarsson, föreningsutvecklare
cherie.halvarsson@mellanskog.se
010-482 80 02
Varmt välkommen!

————
Under våra fysiska träffar kan det hända att fotografier/video tas som senare kan användas i Mellanskogs marknadsföring på främst (men inte uteslutande) sociala medier. Vänligen kontakta någon ansvarig under evenemanget om du inte vill medverka på bild/video. Tack!