. .
Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Genom att surfa vidare accepterar du dessa cookies. Läs mer om de cookies vi använder och hur du hanterar dem.

Nyheter från Mellanskog

Börje Lagerquist
8 JAN 2016

Börje Lagerquist har gått bort

Mellanskog har sorg. Vår tidigare ordförande Börje Lagerquist har lämnat jordelivet.

Börje Lagerquist var en innovatör, som förnyade synsätt och organisation inom svensk skogsägarrörelse. Kreativt och konstruktivt bidrog han till bildandet av nuvarande Mellanskog, till bildandet av sågverkskoncernen Setra med ägande från både stat och kooperativ och till stärkt nationell samverkan för familjeskogsbrukets utveckling.

Börje Lagerquist var född 1942 i Småland, i Jönköpings län. Han var verksam inom dagligvaruhandel när han mötte Gunnel som blev hans hustru och som förde honom till jord- och skogsbruk på den vackra gården på Södra Ås i Östra Ämtervik i Värmland. Med värdefulla erfarenheter från annan handel och förädling, rejäl organisationskunskap och god omvärldsspaning ställde Börje sig till skogsägarrörelsens förfogande. Han valdes i förtroende, först i skogsbruksområdet, senare i styrelsen för Västra skogsägarna, och 1999 blev han Västras ordförande. Som Västras ordförande kom han att spela en huvudroll i dialogen som förde fram till att Västra och dåvarande Mellanskog 2002 förenades till nuvarande Mellanskog. Börje Lagerquist blev då det nya Mellanskogs vice ordförande och dess ordförande 2006-2013.

Börje Lagerquist medverkade aktivt till ett enhetligt och väl sammanhållet Mellanskog, där närvaron runt om bygderna är tryggad genom kunniga skogsinspektorer medan den gemensamma organisationen är slimmad och effektiv. Han drev på för Mellanskogs kontakt med vår tids moderna skogsägare, ofta bosatta och yrkesverksamma i städer, och därmed i behov av skogsägarrörelsens olika tjänster i skogen och skogsföretaget. Med skogsgården i fokus gav han prioritet åt arbetet att säkerställa hela föreningens ekonomi.

Med tacksamhet minns vi all kunskap, all tid och allt ansvarstagande som Börje Lagerquist gav vårt Mellanskog. Vi tackar för, på samma gång, lågmält och tydligt ledarskap som har byggt förtroende och skapat dialog och samsyn, inom vår förening och på nationella arenor. Vi tackar för kraftfull argumentering för familjers förmåga att ansvarsfullt bruka naturens resurser och rätt att äga skog. Vi tackar för personlig vänlighet, för hängivet engagemang – och för glimten i ögat.

Börje Lagerquist avled den 5 januari, efter en tids sjukdom, stilla i kretsen av sin familj. Hans verk inspirerar oss till fortsatta satsningar.

/Mellanskogs styrelse genom Karin Perers